Při popisu hovězích usní, které Vám doporučujeme na čalouněný nábytek nabízený u nás na showroomu, se setkáte s pojmy, které pro Vás mohou být cizí. Pojmy jako apretura, papily, případně škára i jiné, jsou odborné termíny popisující vlastnosti, elementární části nebo úpravy usní, jež se běžně u kožených potahových materiálů vyskytují. Nemusí být vždy příležitost se vzdělávat v problematice čalouněného nábytku a pojmům se věnovat do hloubky pro jejich důslednou znalost.
Proto jsme se rozhodli Vám ušetřit čas a blíže Vám je popsat, abyste při výběru hovězí usně věděli, co od kterého typu potahového materiálu můžete očekávat. Vysvětlení pojmů může sloužit i jako základ rozšiřující vědomostí a rozhled v problematice čalouněného nábytku. Samozřejmě je vždy rádi detailněji popíšeme osobně při Vaší návštěvě našeho showroomu. Můžeme začít základním názvoslovím.
Škára
Škára je základní vrstvou hovězí usně. Spolu s pokožkou, a podkožními vazy, tvoří plnou tloušťku kůže. Dosahuje 70–95% z celkové tloušťky koženého materiálu. Skládá se z hustého kolagenového pletiva. Hustota a vzájemné propojení kolagenových vláken určují mechanické vlastnosti usně (odolnost proti přetržení, ohybová odolnost, pružnost atp.).
Škára je složená ze dvou vrstev
- Vrchní, papilární částí s vlasovými papilami
- Spodní, retikulární část, s kolagenovými vlákny
Mezi vrstvami se nachází neutrální čára tvořená mazovými buňkami, žilkami apod. Lícová část usně je jemnější, smýkavější, s otvory po chlupech a charakteristickými vlastnostmi pro určování druhu usně. Spodní část usně, rubní, je surovější, obsahuje hrubší kolagenová vlákna a je charakteristická malými výběžky připomínajícími srst.
Shrnutí důležitých informací o škáře
− Kvalita škáry určuje míru odolnostních parametrů usně
− Lícová strana usně je jemnější, smykavější
− Rubní strana usně je surovější, připomíná srst
Papilární a retikulární část
Škára je složena ze dvou vrstev.
- Vrchní, papilární část, je tvoře vlasovými papilami. Vlasové papily(cévky/póry), společně s otvory po chlupech, umožňují zpracované usni propouštět vodní páry.
- Retikulární část je tvořena kožním pletivem, tukovými buňkami a kolagenovými vlákny. Retikulární část umožňují usni přijímat tekutiny.
Díky propouštění a příjímání par a tekutin je nativní useň prodyšná a snadno získává patinu. Papilární a retikulární část usně obsahuje krevní žilky, pajizévky, jizvy, výpalky. které jsou charakteristickou známkou naturálního koženého materiálu.
Zrno
Zrno je charakteristickým znakem hovězí usně. Za zrno považujeme vzniklí desén při zpracování koženého materiálu. Způsob zpracování materiálu udává strukturu hovězí usně. U nativních hovězích usní je vzor zrna tvořen papilami, otvory po chlupech, případně defekty vzniklými za života zvířete. Nativní zrno je nepravidelné, obsahuje charakteristické znaky kůže. U některých typů dokončovacích úprav nativních usní se kresba záměrně zvýrazňuje, aby se docílilo plnější barvy a podtrhl se plastický charakter povrchu, například barvením a následným leštěním. U usně, která je povrchově upravena pigmentovou apreturou (definice apretury níže), se vzor zrna zajišťuje pomocí korekce líce, tzv. lícováním (lícování, žehlení, ražba apod.). Useň díky technologii získává pravidelný charaker, v ploše je zrno všude stejné. U korigované usně lze docílit jemných, středně jemných i hrubých vzorů.
Shrnutí důležitých informací o zrnu
− Zrno rozumíme dezén usně
− Způsob zpracování usně určuje podobu zrna
− Nativní useň má nesourodé zrno (v ploše různé)
− Lícovaná useň má jednotné zrno (ve všech místech stejné)
Apretura
Apreturou rozumíme povrchovou úpravu usně. Jedná se o klíčovou technologickou fázi konečné korektury potahového materiálu nazývající se apretování. Dle typu apretury získává materiál své konečné vlastnosti, je určen finální vzhled lícové strany usně a haptické vlastnosti povrchu. Apretura může dodat materiálu odolnosti proti vlhkosti, světlu, teplu, opotřebení, nebo umožní snadné ošetřování výrobků, případně může zvýraznit nativní charakter usně. Vzhledem k široké škále typů apretur, a způsobů vrstvení nátěrových hmot na kožený materiál, je značně obtížné seznámit se se všemi. Mezi jedny z nejčastěji vyskytující se typy úprav, používaných na usně určené pro čalouněný nábytek, patří:
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
- Úprava anilinová + Voskované úpravy + Úpravy za pomocí pryskyřicí + leštění
Anilinové úprava vyniká sametově hebkým povrchem s přirozeným zrnem. Líc usně je z pravidla matný a smekavý. Svrchní vrstva je po většinou dokončena voskovou, případně pryskyřičnou apreturou, která usnadňuje údržbu při zachování prodyšnosti a sametového povrchu. Papily jsou ve škáře usně zcela otevřené, díky čemuž je povrch plně difuzní–snadno si udržuje teplo a dobře přijímá tekutiny. Vzhledem k prostředí, kterému je povrch usně vystaven, získává líc přirozeně krásnou, nezaměnitelnou patinu. Mohou být patrné jizvy, strie, stopy po bodnutí hmyzem, apod. Většina hovězích usní s anilinovou apreturou, v kombinaci s vosky a pryskyřicemi, má středně až silně viditelné zrno. U usní se může vyskytnou povrchové dokončení za pomocí leštění, které líci dodává hladký, pevný a celistvý povrch. Mimo haptických vlastností získá materiál jemný světelný lom, živější barvy a požadovaný desén zrna. Rovněž úprava zajišťuje zpevnění povrchu a zmenšené tloušťky materiálu. Úprava leštěním se provádí výhradně na materiálech bez pigmentové apretury.
Shrnutí vlastností anilinové apretury
• Hebký povrch
• Přirozené zrno
• Zachování prodyšnosti (propustnost a příjem vodních par)
• Uchování tepla
• Získávání patiny
• Jemný světelný lom, přirozené barvy
• Viditelné přirozené znaky usně (trie, jizvy, hmyz apod.)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Úprava semianilinová + Voskované úpravy + Úpravy za pomocí pryskyřicí
Semi-anilinová apretura má charakter zátěžové plošné úpravy. Povrch usně je jemně leštěný, mírně korigovaný pryskyřicí, nebo pigmentem. Líc usně je lesklý a smekavý. Svrchní vrstva je dokončena semi-anilinovou apreturou, která zajišťuje snadnou údržbu, zachovává si však prodyšnost. Papily jsou ve škáře částečně vyplněné. Useň je semi-difuzní, díky čemuž se snadno udržuje, odolává vyšším zátěžím, uchovává si teplo, je propustná parám a vlhkosti. Vlivem prostřední, kterému je povrch usně vystaven, nezískává líc přirozenou patinu, useň je proto snadno čistitelná a hodí se i do veřejných prostor, hotelů, restaurací apod. Dle typu konkrétního plošného dokončení může mít useň výrazné zrno. U tohoto typu zpracování však nalezneme i povrchy hladké, případně s mírným zrnem.
Shrnutí vlastností semianilinové apretury
• Hebký povrch
• Mírně korigované zrno
• Zachování prodyšnosti (propustnost a příjem vodních par)
• Uchování tepla
• Snadná údržba
• Odolnost proti zátěži
• Mírně viditelné přirozené znaky usně (trie, jizvy, hmyz apod.)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Pigmentová úprava + Úprava s korigovaným lícem tzv. lícování, žehlením
Všestranná pigmentová apretura má charakter zátěžového materiálu. Povrch usně je silně korigovaný ochranným pigmentem, který dává materiálu vysokou odolnost proti poškození, snadnou údržbu a jednotnou podobu. Líc upravený pigmentovou apreturou je korigován, vyniká jemným, matným povrchem a totožným zrnem ve všech místech vrchní vrstvy. Papily jsou ve škáře zcela uzavřeny, čímž jsou docíleny výborné mechanické vlastnosti a snadná údržba na úkor snížené difuzi par a vlhkosti. Přes to může být líc usně měkký a příjemný. Useň je vhodná pro prostředí se zvýšenou zátěží. Dle použitého typu korigování má líc hrubé, středně hrubé, nebo jemné zrno. Desén zrna vzniká při finální operaci, při tzv. lícování, které dodává povrchu potřebnou strukturu. Lze docílit celé škály povrchů různých drsností. Mimo lícování se používá i technologie žehlení, která viditelné zrno zcela vyhladí. Useň je pak v ploše bez známky struktury.
Shrnutí vlastností pigmentové apretury
• Smýkavý povrch
• Silně korigované zrno
• Bez prodyšnosti (žádná propustnost a příjem vodních par)
• Velmi snadná údržba
• V ysoká odolnost proti zátěži
• Žádné přirozené znaky usně (trie, jizvy, hmyz apod.)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Úpravy veluru a nubuku + broušení
Jedná se useň s vlasovou úpravou. Vlastová úprava se získává za pomocí technologie jemného broušení. Brousit lze od rubu (tzv. velur), nebo od líce (tzv. nubuk). Useň po úpravě vyniká sametově jemným povrchem a viditelným vlasem. Při používání je patrná barevná změna vzhledem k aktuálnímu položení vlasu. Papily jsou ve škáře usně zcela otevřené, díky čemuž je povrch plně difuzní–snadno si udržuje teplo a dobře přijímá tekutiny. Vzhledem k prostředí, kterému je povrch usně vystaven, získává useň přirozeně krásnou, nezaměnitelnou patinu. Jizvy, strie, stopy po bodnutí hmyzu, případně jiné charakteristiky přírodní usně jsou méně patrné vzhledem k dokončování povrchu broušením. Pro ostatní usně charakteristické zrno je zde nepatrné. Většina usní velurového a nubukového typu je zpracována anilinovou úpravou.
Shrnutí vlastností veluru a nubuku
• Mimořádně hebký povrch
• Přirozené zrno
• Zachování prodyšnosti (propustnost a příjem vodních par)
• Uchování tepla
• Získávání patiny
• Jemný světelný lom, přirozené barvy, barevná změna vzhledem k položení vlasu
• Viditelné přirozené znaky usně (trie, jizvy, hmyz apod.)
A mnoho dalších úprav.
Výše sepsaný článek uvádí základní pojmy, se kterými se setkáte nejen u nás na showroomu, ale i u nás na webový stránkách. Pojmy Vám poslouží jako základ pro snadnou orientaci v hovězích usních.